TCA

Złuszczanie kwasem TCA

Kwas trójchlorooctowy (TCA) to pochodna kwasu octowego i najsilniejszy kwas organiczny.

Złuszczanie kwasem TCA oparte jest na kontrolowanym oparzeniu skóry. Peeling TCA wykonujemy w celu liftingu owalu twarzy, napięcia, rozjaśnienia i wygładzenia skóry, likwidacji zmarszczek mimicznych, zmniejszenia wielkości porów, usunięcia przebarwień, drobnych blizn, leczenia niektórych odmian trądziku pospolitego i likwidowania jego pozostałości. Może być stosowany praktycznie na większość partii ciała, zwłaszcza na twarz, szyję, dekolt, plecy, ramiona, przedramiona, dłonie i kończyny dolne.

Głębokość penetracji w głąb skóry zależy m.in. od stężenia kwasu, ilości nałożonego preparatu, czasu oddziaływania na skórę oraz stanu skóry. Kwas TCA usuwa postarzałe, uszkodzone lub wyjałowione warstwy skóry. Powoduje koagulację protein skóry w konsekwencji niszczenia warstwy naskórka, która zostanie zastąpiona nowym naskórkiem i nową tkanką łączną. Komórki i naczynia obumierają, a potem naskórek złuszcza się w widoczny sposób. Usuwając wierzchnie warstwy naskórka, pobudza do wzrostu komórki w warstwie podstawnej. Pogrubia się warstwa komórek żywych, a cieńsza staje się warstwa komórek martwych (warstwa rogowa), skóra jest wtedy napięta, bez zmarszczek, bez przebarwień ponieważ wzrasta produkcja kolagenu i elastyny, co zapobiega wiotczeniu skóry. Inaczej mówiąc, warstwy martwych komórek zostają zastąpione nowymi i młodszymi, co daje efekt ujędrnienia i odmłodzenia skóry.

W zależności od potrzeb można  wykonać zabiegi bardziej powierzchowne albo głębokie. Po zabiegu zniszczona tkanka stopniowo złuszcza się odsłaniając świeżą i delikatną powierzchnię nowego naskórka. Okres ten trwa od 5 do 14 dni.

Seria zabiegowa 6-8 zabiegów tzw. intensywna, widocznie zmienia owal twarzy, powoduje duże napięcie tkankowe, likwiduje nierówności potrądzikowe, plamy złogowe posłoneczne, zmarszczki palacza (okolice ust) oraz tzw. kurze łapki (okolice oczu).

W stężeniach przekraczających 35% wzrasta ryzyko tworzenia blizn, dlatego peelingi średniogłębokie i głębokie wykonywane są zwykle przy użyciu mieszaniny tego kwasu z innymi substancjami o działaniu złuszczającym. Jest to preparat tylko do zastosowań profesjonalnych.

Po zabiegu należy stosować preparaty głęboko nawilżające, ochronne oraz kremy przeciwsłoneczne z wysokim filtrem (SPF 60, 100) przez okres min. 1 miesiąca.

powrót do [WARTO WIEDZIEĆ…]