GLICERYNA – KONTROWERSYJNY SKŁADNIK

GLICERYNA – KONTROWERSYJNY SKŁADNIK

Gliceryna jest substancją o właściwościach higroskopijnych – gliceryna przyciąga wodę z otoczenia i zatrzymuje wilgoć w warstwie rogowej naskórka. Dzięki temu w widoczny sposób nawilża skórę. Cząsteczki gliceryny są małe, ma więc ona również głębokie działanie, nie tylko powierzchniowe.
Otrzymuje się ją w procesie zmydlania tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, to gliceryna naturalna, jest jeszcze syntetyczna uzyskiwana z propylenu (gazowy węglowodan uzyskiwany z benzyny).

W kosmetykach jest ona stosowana również jako humektant, czyli substancja, która ma za zadanie utrzymać wilgoć w samym kosmetyku. Jednym słowem wydaje się że gliceryna jest substancją idealną, świetnie nawilża, utrzymuje wodę w naskórku nawet do 24 godzin!

Jednak gliceryna nawilża skórę tylko wtedy kiedy jest odpowiednio wysoka wilgotność powietrza, inaczej gliceryna zamiast wysysać wodę z powietrza wysysa ją nam ze skóry.

Gliceryna nie wnika w skórę – dodaje się jej do kosmetyków dla wydłużenia terminu przydatności. Twierdzi się, że jest czynnikiem nawilżającym, ale w rzeczywistości wysusza skórę. Absorbuje wodę, ale ponieważ właściwie nie przenika do skóry tylko utrzymuje się na jej powierzchni (jako warstwa ochronna) to skąd waszym zdaniem pochłania wilgoć ? Gliceryna przetrzymuje wilgoć na powierzchni skóry (zaabsorbowana woda), albo wchłania wilgoć ze skóry. Tak czy inaczej sprawia, że powierzchnia twojej suchej skóry staje się jeszcze bardziej sucha. Gliceryna jest silnie higroskopijna, co oznacza, że wchłania wilgoć z otoczenia. Twierdzi się, że rozcieńczona gliceryna zmiękcza skórę, ale ponieważ nie może być wchłonięta to w rzeczywistości izoluje skórę od wody.”

Inne zjawisko, jeszcze mniej przyjemne po zastosowaniu gliceryny to wysyp mniejszych i większych krostek. Gliceryna sprzyja ropieniu mieszków włosowych, a więc nie jest polecana do skór tłustych i łojotokowych.

Podsumowując gliceryna nie jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla skóry tłustej jak i dla skóry suchej. Oba typy skór może skutecznie wysuszyć, a przy tłustej skórze kosmetyk z gliceryną może wywołać stany zapalne.

powrót do [WARTO WIEDZIEĆ…]