ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

Co to jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest jedną z najczęstszych chorób skóry o podłożu alergicznym.

azs U chorych z AZS często współistnieją inne schorzenia atopowe: alergiczny nieżyt nosa, lub spojówek, astma oskrzelowa. W AZS stwierdza się nadwrażliwość na alergeny pokarmowe i wziewne, a także uszkodzenie bariery naskórkowej, co objawia się wybitną suchością skóry.

skora

Jakie są objawy AZS?

Zmiany skórne zmieniają się wraz z wiekiem. U małych dzieci często obecne są na całej skórze. Najczęściej pojawiają się na policzkach, owłosionej skórze głowy i pośladkach, gdzie przybierają postać pieluszkowego zapalenia skóry. Charakterystyczny jest ostry stan zapalny, sączenie, nadżerki i strupy. Towarzyszy im silny świąd. W okresie późniejszego dzieciństwa i u dorosłych dominuje suchość skóry, obecne są grudki, rumień, a następnie złuszczanie, pogrubienie i pobruzdowanie skóry. Typowe miejsca to okolice zgięć łokciowych i dołów podkolanowych, a także grzbiety rąk i stóp, oraz skóra twarzy i szyi. Zmianom skórnym towarzyszy silny świąd.

Jak rozpoznać AZS?

Jeżeli u dziecka występują stale lub pojawiają się wielokrotnie, zmiany grudkowe, rumieniowe, bardzo swędzące w typowych miejscach (patrz wyżej), a skóra jest wybitnie sucha i ulega podrażnieniu po myciu lub stosowaniu różnych kosmetyków, należy zgłosić się do dermatologa w celu potwierdzenia rozpoznania AZS.

U dorosłego z reguły są to zmiany trwające wiele lat, rzadko pojawiają się one po okresie dojrzewania. Oprócz suchości i świądu obserwujemy rumień i złuszczanie w okolicach zgięć łokciowych i podkolanowych, a także szyi, rąk i twarzy. Skóra często przybiera starczy wygląd.

Jak zapobiegać zaostrzeniom procesu chorobowego?

Podstawowe znaczenie ma unikanie ekspozycji na alergeny wziewne i pokarmowe u osób uczulonych. Korzystna jest dieta eliminacyjna, która często powoduje ustąpienie dolegliwości. Równie ważne jest unikanie kontaktu z substancjami drażniącymi, gdyż przewlekłe drażnienie skóry powoduje zniszczenie bariery naskórkowej i ułatwia przenikanie alergenów. Ważne jest także zwalczanie roztoczy w otoczeniu chorego.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Suchość skóry nasila świąd, dlatego podstawowe znaczenie ma zapobieganie wysuszeniu skóry i regeneracja bariery naskórkowej, polegająca na odbudowie płaszcza lipidowego i przywrócenia właściwego nawodnienia warstwy rogowej.

Dlatego, jeśli masz skórę suchą, wrażliwą, która jest podrażniona i swędząca po stosowaniu zwykłych kosmetyków, staraj się unikać mydeł i używać do mycia tylko preparatów o pH obojętnym lub lekko kwaśnym. Pamiętaj także o codziennym stosowaniu odpowiednich preparatów nawilżająco-zmiękczających, które zmniejszają suchość skóry (zwłaszcza te zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe, gł. linoleinowy i g – linolenowy) i działają przeciwświądowo i przeciwzapalnie. Pomocne są również substancje sprzyjające zatrzymywaniu wody w naskórku (np. mocznik, kwas mlekowy,allantoina, d-Panthenol, kwas hialuronowy), a także zapobiegające jej utracie poprzez uszczelnienie naskórka (ceramidy, fosfolipidy, woski). W przypadku występowania rumienia i podrażnienia należy zmniejszać stan zapalny skóry. Wszystkie wymienione wyżej właściwości posiadają preparaty pielęgnacyjne HYDRO ARCH LABORATORY.

powrót do [WARTO WIEDZIEĆ…]