TAJEMNICZY KOLAGEN

TAJEMNICZY KOLAGEN

Jest to główne białko tkanki łącznej. Ma ono bardzo wysoką odporność na rozciąganie i stanowi główny składnik ścięgien. Jest odpowiedzialny za elastyczność skóry. Ubytek kolagenu ze skóry powoduje powstawanie zmarszczek, w trakcie jej starzenia. Wraz z wiekiem spada poziom kolagenu w skórze.

kol

Co ciekawe u kobiet włókna kolagenowe wraz z elastyną układają się równolegle i luźno, u mężczyzn krzyżowo i gęsto.

Zastosowanie kolagenu

Kolagen jest powszechnie stosowany w chirurgii plastycznej, jako środek przyśpieszający regeneracje skóry po oparzeniach i rekonstrukcji kości. Stosowany jest jako wypełniacz skóry przy zwalczaniu zmarszczek i starzeniu się skóry. Jego główną zaletą jest absolutna hipoalergiczność. Kolagen jest szeroko stosowany w budowie substytutów skóry, jest wykorzystywany przez organizm na każdym etapie gojenia się ran.

Jak przechowywać kolagen?

Kolagen żyje w temperaturze 5-26 stopni C. Jeżeli przez 2 godziny przetrzymasz go w temperaturze powyżej 26 st.C straci swoje właściwości. Kosmetyk nie będzie miał wtedy formy żelu, a stanie się wodnisty. Z tego powodu należy być ostrożnym, szczególnie latem. Dla poprawy swej urody warto jednak używać kolagenu.

Nie każdy kolagen jest skuteczny.

Kosmetyki z zawartością kolagenu można dziś już kupić praktycznie wszędzie. Trzeba jednak zauważyć, że nie zawsze jest to takie samo, aktywne białko. Nie można dać się zmylić niskim cenom i dobrze zorganizowanej kampanii reklamowej. Każda firma kosmetyczna na świecie próbuje zarobić na wyjątkowych właściwościach kolagenu, jednak nie każda firma oferuje skuteczny produkt najwyższej jakości.
Często nazwa „collagen” w składzie kosmetyków może mylić. Nie zawsze jest to bowiem aktywne, rybie białko. Kolagen w kosmetologii i w medycynie stosowany był już od dawna. Było to jednak białko bydlęce, które nie wyróżniało się aktywnością biologiczną i przez ludzki organizm traktowane było raczej jako obca substancja. Wielu producentów nadal oferuje kosmetyki z bydlęcym kolagenem, który jest w rzeczywistości zwykłą żelatyną. Środki oparte na bydlęcym białku nie tylko nie posiadają takiej skuteczności, jak rybie białko, ale mogą uczulać i wywoływać efekty uboczne. Rybi kolagen to w pełni naturalny produkt o właściwościach hipoalergicznych.

Kolagen bez witaminy C nie jest nic warty.

Stosowanie kolagenu nie przyniesie żadnego efektu, jeśli w organizmie występuje także niedobór witaminy C. Sprawne wytwarzanie kolagenu w organizmie dokonuje się tylko i wyłącznie z udziałem odpowiedniej ilości witaminy C. Trzeba zauważyć, że człowiek nie wytwarza i nie magazynuje witaminy C, dlatego powinna ona być regularnie dostarczana z codziennym pożywieniem.

 

powrót do [WARTO WIEDZIEĆ…]