SKÓRA OBJĘTA PROBLEM TRĄDZIKU – ODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA

SKÓRA OBJĘTA PROBLEM TRĄDZIKU – ODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA

TRĄDZIK ZWYKŁY ETIOPATOGENEZA

Trądzik pospolity jest udręką wielu ludzi, w szczególności nastolatków. Tworzące się na skórze zmiany są związane z niewłaściwą pracą gruczołów łojowych. Największa liczba tych gruczołów znajduje się w obrębie czoła, nosa i brody, dlatego też z trądzikiem najczęściej spotykamy się na skórze twarzy. Jak się okazuje leczenie trądziku jest dość dużym wyzwaniem, przy którym niezbędne jest wykonywanie odpowiednich zabiegów kosmetologicznych, dermatologicznych oraz odpowiedniej pielęgnacji domowej. Istotą jest nie przerywanie kuracji i bezwzględne stosowanie się do zaleceń kosmetologa i dermatologa.
Etiopatogenezą trądziku pospolitego jest kilka czynników w tym nadmierna aktywność gruczołów łojowych, nadmierne rogowacenie przewodów wyprowadzających wydzielinę z gruczołów łojowych, udział bakterii Prioponibacterium Acnes-beztlenowych wytwarzających enzymy powodujące rozkład łoju powodujących migrację w okolice gruczołu łojowego leukocytów wielojądrzastych czyli komórek odpowiedzialnych za reakcję zapalną.Często zdarzają się nadkażenia bakteriami innych rodzajów, typu paciorkowce lub gronkowca nawet gronkowiec złocisty, nierzadko zdarza się obecność grzybów litofilnych m.in. pityrosporum ovale.

Jednym z bardzo istotnych przyczyn występowania trądziku jest nadmierna aktywność androgenów. Głównym objawem trądziku jako wykwit pierwotny jest tzw. zaskórnik. Wyróżniamy dwa typy zaskórników: zaskórnik otwarty – ujście mieszka włosowego jest widoczne, wypełnione utlenioną na powierzchni keratyną, nadająca mu czarny kolor, oraz zaskórniki zamkniete – ujście mieszka włosowego jest niewidoczne, wokół mieszka obecny jest stan zapalny. Występuje kilka odmian trądziku: zaskórnikowy, grudkowo-krostkowy, guzkowo-cystowy, bliznowcowi, piorunujący, trądzik zawodowy, trądzik polekowy, trądzik kosmetyczny, trądzik niemowlęcy, trądzik z samo uszkadzania

ODPOWIEDNIA PIELĘGNACJA

Odpowiednia pielęgnacja jest ogromnie istotna ponieważ nie tylko stanowi element leczenia, ale także zapobiega tworzeniu się nowych zmian. To jak ma wyglądać pielęgnacja w dużym stopniu zależy od fazy choroby. Leczenie zmian trądzikowych wymaga stosowania łagodnych kosmetyków nie zawierających alkoholi (gliceryny, która ogólnie uznawana jest za środek nawilżający, tyle, że należy do grupy chemicznej alkoholi , więc tak samo wysusza jak każdy inny alkohol!!!!), nie zwierających substancji drażniących, komedogennych (zatykających pory skórne) tu należy wymienić między innymi wazelinę– parafinum liquid przy codziennej pielęgnacji skóry. Odpowiednie preparaty do stosowana dla skóry trądzikowej powinny zawierać witaminy z grupy B, czyli NIACYNAMID B3, d-PANTHENOL- B6, witaminę C , mocznik, kwas hialuronowy, aloes , garbniki np. wyciąg z zielonej herbaty, HYDROKSYKWASY tj. salicylany, laktapil, glikol, oleje o wysokim stężeniu NNKT np. olej z ogórecznika lekarskiego, olej z wiesiołka, olej lniany, olej z bawełny. Skóra trądzikowa cierpi na zaburzenie związane z nadmiernym wydzielaniem łoju w wyniku czego powstają krosty z stanami zapalnymi i dochodzi do namnożenia się bakterii ACNE , która jest przyczyną następnych wykwitów i zmian ropnych. Skóra trądzikowa wymaga ciągłej pielęgnacji, częstego mycia po każdym spoceniu, treningu po przyjściu do domu należy umyć skórę łagodnym środkiem nie zawierającym mydeł, oraz tonizacji tonikiem przeciwzapalnym i nałożeniem odpowiedniego kremu. Należy bezwzględnie tego przestrzegać , aby skóra była oczyszczona z kurzu, potu, łoju, oraz następnie odpowiednio nawilżona , aby nie dochodziło do nadprodukcji łoju i nadważeń bakteryjnych Acne.

OCZYSZCZANIE

Przy cerze trądzikowej niezwykle ważna jest faza oczyszczania. Należy regularnie oczyszczać skórę z brudu i makijażu. Właściwa higiena przeciwdziała tworzeniu się zaskórników oraz nadkażeniu ich przez bakterie. Wskazane jest mycie twarzy i szyi dwa lub więcej razy dziennie kosmetykami łagodnymi żelami o obojętnym pH dla skóry. Najlepiej wybierać specjalne preparaty apteczne lub zwykły płyn do higieny intymnej . Odpowiednia higiena skóry zmniejsza poziom wydzielanego łoju.
W przypadku cery trądzikowej konieczne okazuje się ciągłe oczyszczanie. Chcąc oczyścić twarz z otaczającego kurzu najlepiej zaopatrzyć się w chusteczki oczyszczające. Poza tym raz w tygodniu dobrym rozwiązaniem jest peeling. Co istotne przy cerze trądzikowej dopuszczalne są tylko peelingi chemiczne i enzymatyczne.

Cera trądzikowa wymaga używania kosmetyków beztłuszczowych, które mają właściwości antybakteryjne. W celu zamaskowania pojedynczych krostek można użyć korektorów o działaniu antybakteryjnym lub pasty cynkowej, które pomagają w gojeniu ran.

CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ ?

  • dotykać twarzy brudnymi rękami
  • wyciskać krost
  • przemywać preparatami na bazie alkoholu
  • drapać się po twarzy
  • używać mydeł do mycia
  • spożywać nadmiernej ilości węglowodanów
  • korzystać z solarium, kąpieli słonecznych
  • przerywać kuracji w trakcie leczenia
  • zapominać stosować kremy i preparaty kosmetyczne po każdorazowym umyciu twarzy
  • wychodzić w słoneczne dni na dwór bez zabezpieczenia skóry kremem z wysokim filtrem SPF

CO Z OPALANIEM ?

Cera trądzikowa wymaga szczególnej ochrony przed działaniem promieni słonecznych. Warto używać lekkich preparatów z filtrem. Dużo osób żyje w przekonaniu, że słońce pomaga uporać się ze zmianami trądzikowymi. Nic bardziej mylnego. Faktem jest, że promienie słoneczne wysuszają skórę co w efekcie prowadzi da czasowego zniknięcia wyprysków. Jednak jest to tylko efekt okresowy. Opalanie w rezultacie przyczynia się do późniejszego nasilenia zmian. Co ważne większym zagrożeniem jest opalanie na solarium.

CO Z MAKIJAŻEM ?

Jak się okazuje jest to dość poważny problem. Osoby z cerą trądzikową często używają mocnych podkładów chcąc zakryć występujące zmiany. Jednak takie procedury wpływają bardzo negatywnie na przebieg choroby. Znaczna część kosmetyków do makijażu zamyka ujścia gruczołów łojowych. Osoby, które nie są w stanie zaprzestać robienia makijażu powinny wybierać kosmetyki na bazie wody i przeznaczonych dla skór trądzikowych, wiele firm aptecznych posiada w swojej ofercie lecznicze preparaty do makijażu przede wszystkim podkłady i pudry. Warto jednak zmywać podkład zaraz po powrocie do domu.

A JAK WYGLĄDA GOLENIE U MĘŻCZYZNY ?

Panowie z cerą trądzikową napotykają dużo problemów przy goleniu. Maszynki nożykowe często prowadzą do zacięć, dlatego najlepiej wybierać golarki elektryczne. Pianki najlepiej zastąpić kremami do golenia, a tuż po goleniu używać preparatów odkażających i nawilżających.

KONSEKWENCJA I WYTRWAŁOŚĆ

Pielęgnacja skóry trądzikowej jest dość uciążliwa, a co najważniejsze jest to tylko jeden z elementów leczenia trądziku. Chcąc wyleczyć chorobę konieczne jest stosowanie się do określonej terapii wskazanej przez kosmetologa lub dermatologa. Nie należy przerywać kuracji w trakcie jej trwania, jeżeli pojawi się nagle nadmierna ilość stanów zapalnych nie należy przerażać się, gdyż jest to faza przejściowa oczyszczania się skóry z toksyn, w razie niepokojących objawów należy się skontaktować z osobą przeprowadzającą kurację, lub umówić się na wizytę kontrolną. Terapia zwalczania trądziku jest długotrwała i powolna, jednak postępując zgodnie z zaleceniami można oczekiwać wyraźnych efektów.

powrót do [WARTO WIEDZIEĆ…]