KWASY: HIALURONOWY, MLEKOWY, SALICYLOWY
KWAS HIALURONOWY – HIALURON
Kwas hialuronowy obok kolagenu jest najważniejszym składnikiem naszej skóry. Znajduje się także w tkance łącznej, stawowej, w ścianach naczyń krwionośnych, płynach ustrojowych, jednak najwięcej, bo aż 50 % całkowitej ilości, znajduje się w skórze (łączy włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej). Jest obecny w przestrzeni międzykomórkowej naskórka oraz w skórze właściwej jako składnik bezpostaciowego żelu proteoglikanowego, który jest zbiornikiem wodnym dla skóry. Odpowiedzialny jest także za nieprzepuszczalność dla płynów międzytkankowych i bakterii. Jego ilość zależna jest od wieku – najwyższe stężenie jest w skórze niemowląt i dzieci i w miarę upływu czasu, a szczególnie po 50 roku życia, następuje gwałtowny spadek jego ilości – oraz od pory roku – w okresie letnim pod wpływem promieniowania UV ulega fotodegradacji prowadząc do procesu fotostarzenia skóry. Spadek ilości kwasu hialuronowego jest jedną z przyczyn wysuszenia i pomarszczenia starczej skóry.
Unikalną właściwością kwasu hialuronowego jest wysoka zdolność wiązania wody i jej zatrzymywania, również w kosmetyku. Jedna cząsteczka kwasu jest w stanie związać 200-500 cząsteczek wody. Dzięki temu spełnia zasadniczą rolę w utrzymaniu prawidłowej wilgotności naskórka i skóry właściwej. Przestrzenie międzykomórkowe bogate w kwas hialuronowy wyciągają wodę ze skóry właściwej, gdy tymczasem lipidy bariery wodnolipidowej naskórka uniemożliwiają przeciekanie wody poza warstwę komórek ziarnistych naskórka. Dobrze nawodniony naskórek staje się gładki, jędrny, sprężysty i elastyczny. Skóra wygląda lepiej, zdrowiej i młodziej. Kwas hialuronowy nie tylko chroni skórę przed wysychaniem, ale także wzmacnia jej właściwości ochronne.
W kosmetyce i dermatologii (jako składnik profesjonalnych preparatów odmładzających służących do wypełniania zmarszczek i powiększania ust) stosowana jest stabilna postać kwas hialuronowego jakim jest hialuronian. Jest to substancja biozgodna, nietoksyczna, niedrażniąca i nie powodująca alergii. Całkowicie rozpuszcza się w wodzie i jako 1% roztwór wodny ma postać żelu, który stabilizuje i zagęszcza fazę wodną emulsji. Z uwagi na te liczne doskonałe właściwości jest to jeden z najbardziej podstawowych i wartościowych składników kosmetycznych.
Wyróżnia się następujące typy hialuronianu sodu:
- wielkocząsteczkowy (HMW – High Molecular Weight) – o cząsteczkach powyżej 1 MDa (1 milion daltonów), które nie przenikają przez warstwę rogową. Ten rodzaj kwasu tworzy film na powierzchni skóry, powodując lokalnie silne podwyższenie wilgotności warstwy rogowej naskórka, co powoduje jego jedwabistą gładkość. Zwiększa również przepuszczalność naskórka co skutkuje zwiększeniem przenikania substancji czynnych w głąb skóry. Jako 1% roztwór wodny ma postać żelu;
- małocząsteczkowy (LMW – Low Molecular Weight) – o cząsteczkach poniżej 1 MDa ( średnio ok. 0,5 MDa), które wnikają w warstwę rogową. Ten rodzaj kwasu działa nawilżająco, zwiększa przenikanie substancji czynnych oraz wpływa na fizjologię keratynocytów i fibroblastów.
- kwas małocząsteczkowy typu SLMW (Super Low Molecular Weight) – cząsteczkach poniżej 50 tys. daltonów (średnia wielkość to 3 – 10 tys. daltonów), który przenika przez barierę warstwy rogowej do skóry właściwej wpływając na jej fizjologię.
Kwas hialuronowy należy przechowywać w lodówce, w szczelnie zamkniętym i ciemnym opakowaniu. Chronić przed dostępem bezpośredniego światła i wilgoci.
KWAS MLEKOWY
Kwas mlekowy należy do grupy kwasów alfa-hydroksylowych (AHA).
Tylko kwas L-mlekowy wpływa znacząco na syntezę ceramidów w naskórku oraz poprawia proporcje pomiędzy prawidłowo i nieprawidłowo zbudowanymi ceramidami.
Działa nie tylko na poziomie naskórkowym ale i skórnym. Wykazuje ponadto właściwości antymikrobiologiczne dzięki czemu jest skutecznym środkiem przeciwtrądzikowym oraz stosowany jest jako regulator poziomu pH kosmetyku.
Właściwości i działanie kwasu L-mlekowego:
- reguluje odnowę komórkową skóry, poprzez usunięcie zbędnych zrogowaciałych komórek, dzięki czemu poprawia się struktura i koloryt skóry,
- zwiększa skuteczność działania innych preparatów kosmetycznych; skóra przygotowana kwasami lepiej absorbuje składniki aktywne zawarte w kremach,
- stymuluje produkcję ceramidów w skórze, dzięki czemu wpływa na uszczelnienie bariery lipidowej naskórka, zmniejsza utratę wody ze skóry (obniża TEWL – przeznaskórkową utratę wody) i sprzyja lepszemu nawilżeniu skóry, która staje się bardziej elastyczna i miękka,
- wpływa na produkcję kolagenu skóry, powodując zwiększenie grubości i wzmocnienie skóry właściwej,
- podnosi poziom glikozaminoglikanów, związków, które jak gąbka chłoną wodę i zapewniają odpowiednie nawodnienie głębszych warstw skóry,
- spłyca drobne zmarszczki powierzchniowe i poprawia elastyczność i jędrność skóry, jest składnikiem przeciwstarzeniowym,
- pomocny w przypadku przebarwień i niewielkich blizn potrądzikowych,
- odblokowuje pory skóry i działa antybakteryjnie, dzięki czemu zapobiega tworzeniu ognisk zapalnych, czyli wszelkiego rodzaju wyprysków i zaskórników, jest pomocny przy trądziku,
- polecany także do pielęgnacji ciała i skóry włosów, pomocny w przypadku rogowacenia, łuszczenia i przesuszenia skóry,
- naturalny konserwant i regulator pH.
KWAS SALICYLOWY
Kwas salicylowy jest zaliczany do grupy kwasów beta-hydroksylowych (BHA).
Reguluje on odnowę komórkową skóry, działa złuszczająco poprzez rozluźnianie połączeń międzykomórkowych i usuwa zbędne warstwy zrogowaciałych komórek naskórka. Jest ponadto związkiem spokrewnionym z aspiryną (chemiczna nazwa aspiryny to kwas acetylosalicylowy) i tak jak ona posiada pewne właściwości przeciwzapalne, sprzyja więc procesowi gojenia wyprysków i podrażnień.
Jest to kwas rozpuszczalny w tłuszczach, dzięki temu oprócz tego, że złuszcza martwe komórki z powierzchni naskórka, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojową (sebum) i wnikania w głąb oraz oczyszczania porów skóry, a także wnikania w głąb mieszków włosowych. Wykazuje zdolności bakteriostatyczne, przenikające przez warstwę sebum oraz wnikające w głąb mieszków włosowo – łojowych, jest w szczególności polecany osobom z trądzikiem (w formie zapalnej oraz niezapalnej), nadmiernym wydzielaniem się sebum oraz przy zapaleniu mieszków włosowych. Polecany jest także dla osób z suchą skórą do stosowania na zanieczyszczającą się strefę T. Przyczynia się do odblokowania porów, a co za tym idzie zapobiega tworzeniu wszelkich wyprysków oraz pomaga likwidować tzw. “zaskórniki”.
Zastosowanie kwasu salicylowego o stężeniu 1% – 2% w preparatach kosmetycznych do użytku domowego, warunkują jego właściwości przeciwzaskórnikowe, bakteriobójcze, antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne, keratolityczne, pomaga likwidować zaskórniki, rozjaśnia powierzchowne przebarwienia oraz zmniejsza łojotok. Może być stosowany na skórę całego ciała. Wykazuje łagodniejsze działanie niż kwasy alfa- -hydroksykwasy, m.in. łagodniej złuszcza. Podczas jego stosowania o wiele rzadziej pojawiają się efekty uboczne w postaci pieczenia, szczypania oraz nadmiernego złuszczania się skóry.
Kwas ten zwiększa penetrację innych substancji aktywnych, ponadto doskonale przygotowuje skórę do zabiegów mikrodermabrazji.
Kosmetyki zawierające w swoim składzie kwas salicylowy w kontakcie ze skórą mają za zadanie:
- oczyszczać gruczoły łojowe z zaskórników i zapobiegać tworzeniu wszelkich wyprysków;
- przyśpieszać proces gojenia ognisk zapalnych i podrażnień;
- regulować odnowę komórkową skóry;
- działać złuszczająco;
- zmniejszać posłoneczne i pozapalne przebarwienia;
- zwiększać skuteczność działania innych kosmetyków;
- zmniejszać płytkie blizny potrądzikowe.
Uwaga!: Preparaty z kwasem salicylowym nie mogą być stosowane przez osoby uczulone na salicylany oraz kobiety w ciąży i matki karmiące; w trakcie stosowania kuracji kwasem salicylowym nie należy korzystać z solarium i opalać się na słońcu. Obowiązkowe jest stosowanie stabilnych filtrów z wysokim poziomem protekcji.