SZLACHETNA WITAMINA C

SZLACHETNA WITAMINA C

Dawniej kremy z witaminą C zamykano w hermetycznych opakowaniach z ciemnego szkła, by choć trochę ją ochronić, bo jest bardzo nietrwała. Dodawana do preparatów kosmetycznych była w nich tylko w momencie przyrządzania. Ponieważ jest niestabilna chemicznie (wrażliwa na powietrze, wilgoć, zmiany temperatury oraz światło, pod wpływem którego stopniowo ciemnieje), zastosowana w kosmetykach w czystej postaci szybko się utlenia. Niskie pH kosmetyku poprawia nieco wchłanianie czystej formy kwasu askorbinowego.

Z powodu powinowactwa do wody witamina ta ma utrudnioną penetrację do lipidowych (tłuszczowych) warstw naskórka, bo nie ma z czym się związać. Trzeba też pamiętać, że działa tylko na żywe komórki, które leżą w głębi. Komórki z zewnętrznej, rogowej warstwy naskórka są martwe, więc, aby skutecznie pracować, witamina C musi przeniknąć przez nie, by dostać się poniżej warstwy rogowej albo jeszcze głębiej. Aby mogła wniknąć jest mikronizowana i pakowana w małe struktury transportowe jakimi są nanosomy czy liposomy. Lepiej przyswajane przez skórę są pochodne witaminy C rozpuszczalne w tłuszczach. W wyniku poszukiwań w laboratoriach naukowych trwałych form tej witaminy powstał ester palmitynianowy. Jest rozpuszczalny w tłuszczach, bezbarwny i bezzapachowy, występuje w postaci płynnej. Jest to dość kosztowna wersja witaminy C, ale ma wysokie powinowactwo do bariery lipidowej skóry i z łatwością przenika w głąb. Ma wysoką skuteczność już przy stężeniu 1-3 proc. oraz niespotykaną wśród pochodnych witaminy C trwałość i stabilność struktury wynoszącą ponad rok.

Neutralizacja wolnych rodników i osłona witaminy E

Ważną funkcją witaminy C, szczególnie w miejscach działania słońca, jest niszczenie wolnych rodników. Gdy poznano, jak niekorzystny wpływ na organizmy żywe mają te reaktywne cząsteczki, zaczęto wprowadzać ochronne substancje antyrodnikowe. Witamina C, przy wsparciu witaminą E, jest jednym z takich układów. W przypadku komórek skóry rodniki niszczą lipidy warstwy rogowej naskórka oraz błony komórkowe. Atakują kolagen, elastynę a także kwasy nukleinowe jąder komórkowych odpowiedzialne za wzrost i odnowę komórek. Rodniki powstają, bo mamy zanieczyszczone środowisko i działają promienie UV. Wymienione czynniki zewnętrzne to 3/4 przyczyn starzenia się skóry, reszta jest zapisana w naszych genach.

Witaminy E i C wzajemnie się wspierają. Witamina E po zetknięciu z wolnymi rodnikami wiąże je i neutralizuje, jednak w czasie tej akcji jej cząsteczki ulegają rozkładowi, traci więc swoją moc. Z kolei witamina C po związaniu z wolnymi rodnikami nie ulega rozpadowi, tylko przechodzi w kwas dehydroaskorbinowy. Ten w procesie redukcji ponownie wraca do formy kwasu askorbinowego. Witamina C jest tak sprawna, że potrafi zregenerować także swoją koleżankę, witaminę E. Jak widać para ta jest bardzo skuteczna, a brak witaminy C pogarsza znacznie naturalny system obronny skóry. Ta atakowana przez wolne rodniki nie umie się bronić i w konsekwencji szybciej się starzeje.

Ochrona przed fotostarzeniem i działanie przeciwzapalne

Kosmetyki zawierające witaminę C spowalniają proces starzenia, szczególnie ten wywoływany przez promienie UV. Witamina pomaga w leczeniu poparzeń skóry po słonecznej ekspozycji, zmniejsza rumień i reakcję zapalną, zmiata powstałe reaktywne formy tlenu. Jej obecność wspomaga więc działanie filtrów UV. Chroni przed elastozą słoneczną, bo wpływa hamująco na syntezę elastyny odkładającej się w nadmiarze w procesie fotostarzenia, hamuje też powstawanie jej nieprawidłowej formy. Jej działanie przeciwzapalne wykorzystywane jest w kosmetykach do skóry dojrzałej oraz wrażliwej.

Rozjaśnianie skóry i łagodzenie przebarwień

Przy około 10-proc. stężeniu witaminy C blokowana jest produkcja melaniny. Następuje hamowanie utleniania tyrozyny do melaniny – to proces depigmentacji. Dla wyjaśnienia tyrozyna to aminokwas, z którego powstaje ciemny barwnik skóry – melanina. Opisany proces pozwala na subtelne rozjaśnienie i ujednolicenie kolorytu skóry, bo zmniejsza powstawanie barwnika w naskórku oraz wywołuje delikatne złuszczenie warstwy rogowej. Ogranicza to widoczność piegów i przebarwień posłonecznych.

Synteza kolagenu i elastyny

Witamina C jest aktywnym promotorem syntezy kolagenu, ważnego białka strukturalnego dającego elastyczność, sprężystość i gładkość skóry. Stymuluje syntezę kolagenu I i III. Wpływa na tkankę łączną i ogranicza pojawiające się zmiany w naskórku prowadzące do powstawania pierwszych zmarszczek. Witamina C jest niezbędna do regeneracji skóry i prawidłowego gojenia właśnie poprzez syntezę nowego kolagenu i elastyny. Polega to na przekształcaniu i łączeniu aminokwasów w kolagen właściwy. Witamina ta poprawia elastyczność i jędrność skóry, bo dobrze działa na połączenia między naskórkiem a warstwą brodawkowatą.

Wsparcie dla cery dojrzałej

Witamina C jest powszechnie stosowana w kremach dla cery dojrzałej, w preparatach ochronnych, rozjaśniających, nawilżających i detoksykujących (dla palaczy). Dostarczana z zewnątrz poprawia mikrocyrkulację krwi w skórze. Dzięki temu komórki są lepiej odżywione i dotlenione, skóra jaśniejsza, mniej zażółcona, nabiera świeżości i energii. Spłyceniu ulegają drobne zmarszczki liniowe i statyczne. Szorstka powierzchnia naskórka staje się gładsza.

Łagodzenie problemów skóry naczynkowej

Poprzez stymuluję syntezy kolagenu, który jest składnikiem podporowym naczyń krwionośnych, witamina C chroni ściany naczyń przed uszkodzeniem. Zwiększa również mechaniczną odporność ścian naczyń włosowatych i poprawia krążenie. Dzięki temu komórki skóry są lepiej dotlenione i odżywione, a skóra jest rozjaśniona i gładka.

powrót do [WARTO WIEDZIEĆ…]